Z medycznego punktu widzenia określana mianem menopauzy miesiączka
musi posiadać cztery następujące cechy:

  • być ostatnia (tzn. po niej następuje trwała przerwa w menstruacji, minimum 12 miesięcy),
  • być regularna (dla potwierdzenia regularności musi upłynąć przynajmniej tyle czasu, ile między poprzednimi miesiączkami lub/i przynajmniej 12 miesięcy),
  • być samoistna (w okresie między menopauzą a poprzedzającą ją miesiączką nie prowadzono profilaktyki medycznej wspomagającej menstruację),
  • być naturalna (nie stwierdzono oddziaływania na kobietę innych czynników, np. nadmiaru stresu).

Menopauza

jest środkową i najważniejszą częścią etapu życia kobiety zwanego klimakterium (zob. rysunek). W języku potocznym wymiennie nazywa się ją przekwitaniem albo właśnie terminem klimakterium.

Klimakterium dzieli się na:

  • premenopauzę (ok. 43-49 roku życia*)
  • menopauzę (49 +/- 4 lata życia)
  • postmenopauzę (zakończenie: ok. 55 roku życia)
Menopauza i klimakterium - schemat

Premenopauza

To okres, w którym Twój organizm przygotowuje się do nadchodzącej zmiany. Regularne miesiączki występują już rzadziej niż co 28 dni.

Zaobserwować możesz szereg objawów menopauzy. Twoje jajniki stopniowo przestają produkować komórki jajowe oraz żeńskie hormony: estrogeny i progesteron. Z tym procesem prawie zawsze związany jest jeszcze jeden istotny fakt: utrata płodności. Od tego momentu kobieta nie może zajść w ciążę.

Utrata wszystkich hormonów kobiecych byłaby ciosem dla organizmu, dlatego rolę ich wytwarzania pośrednio przejmuje tkanka tłuszczowa. Przekształca ona inne hormony pochodzące z nadnerczy w tzw. słaby estrogen (estron). Jego łagodniejsze działanie sprawia, że z menopauzą wiążą się tzw. objawy wypadowe.

W Europie wartością graniczną dla dolegliwości menopauzy jest 50 rok życia. W zależności od uwarunkowań otoczenia i stylu życia granica ta może nieznacznie (1-2 lat) przesunąć się w każdą ze stron. W Polsce wiek ten został precyzyjnie określony na: 49 +/- 3,9 lat.

Równie ważne są uwarunkowania genetyczne. Wiek, w którym menopauza wystąpiła u Twojej matki najprawdopodobniej nie będzie się różnił od wieku Twojej ostatniej, regularnej, samoistnej i naturalnej miesiączki.

* Wszystkie informacje dot. wieku odnoszą się do polskich kobiet.

Objawy menopauzy

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie specjaliście

Menopauza – fakty i mity