Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu

PRAWDA. Taka właśnie jest klasyczna definicja menopauzy. Z uwagi na ten fakt, diagnozowanie czy ostatnia przebyta miesiączka faktycznie była menopauzą trwać może nawet do 12 miesięcy. W wieku, o którym mowa, przynajmniej taki czas musi upłynąć bez krwawienia dla pewności zatrzymania cyklu miesiączkowego.

W okresie przedmenopauzalnym nie muszę zabezpieczać się przed ciążą

FAŁSZ. W okresie okołomenopauzalnym istnieje możliwość zajścia w ciążę. Mimo że czynności jajników stopniowo zmniejszają się aż do momentu ostatniej miesiączki, uwalnianie komórek jajowych nadal ma miejsce, tylko coraz rzadziej. Prawdopodobieństwo ciąży stale spada, ale zapłodnienie nie jest niemożliwe. Dlatego dla pewności uniknięcia ciąży należy się zabezpieczać aż do momentu menopauzy.

Preparaty zawierające fitoestrogeny są naturalne, bezpieczne i dostępne bez recepty

PRAWDA. Fitoestrogeny znajdują się w nasionach i kiełkach roślin (m.in. soi i lnu), zatem należą do grona produktów naturalnego pochodzenia. Dotychczas nie stwierdzono żadnych niepożądanych efektów ubocznych stosowania preparatów zawierających fitohormony.

Soyfem Forte, którego substancją czynną jest 230,8 mg wyciągu z nasion soi, jest nie tylko dostępny bez recepty, ale otrzymał również rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Kliknij i poznaj działanie i skuteczność tego leku. 

Po przebytej menopauzie nie trzeba odwiedzać ginekologa

FAŁSZ. Paradoksalnie, w okresie postmenopauzalnym regularne kontrole i wizyty u ginekologa są bardzo ważne. Trzeba pamiętać, że niektóre objawy wypadowe menopauzy mają długotrwały efekt, a u niewielkiej grupy kobiet będą występować do końca życia. Ginekolog zapewni skuteczną i fachową konsultację na temat łagodzenia objawów menopauzy. 

Wszystkie kobiety doświadczają tzw. fali gorąca

FAŁSZ. Tak zwane fale gorąca to najczęstszy objaw menopauzy, ale nawet one nie występują u wszystkich kobiet. Są zauważalne przez około 85 proc. kobiet, i to tylko w krajach zachodnich.

W Azji, gdzie większość posiłków opiera się na produktach pochodzenia sojowego, fale gorąca dotykają mniej więcej co szóstej kobiety. Poznaj działanie i skuteczność leku Soyfem w łagodzeniu uderzeń gorąca, jego substancją czynną jest właśnie wyciąg z nasion soi. 

Po menopauzie kobieta bezpowrotnie traci płodność

PRAWDA. Zdiagnozowanie menopauzy równa się stwierdzeniu, że Twoje jajniki nie uwalniają już komórek jajowych. Jest to warunek konieczny do zapłodnienia, a zatem po zdiagnozowanej ostatniej miesiączce nie można już zajść w ciążę.

Menopauza trwa kilka lat

FAŁSZ. Menopauza to punkt w czasie oznaczający ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Kilka lat trwa klimakterium – okres, na który składają się zarówno objawy przedmenopauzalne, sam moment menopauzy, jak i etap postmenopauzy. 

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) prędzej czy później zaszkodzi kobiecie

FAŁSZ. Nie można formułować tak kategorycznej opinii. W przeciwieństwie do naturalnych preparatów sojowych HTZ może wywoływać efekty niepożądane, m.in. zwiększać ryzyko występowania w przyszłości nowotworów sutka i macicy. Istnieje także szereg wyraźnych przeciwwskazań dla HTZ, na czele z zakrzepicą, wcześniej przebytymi chorobami nowotworowymi lub niewydolnością wątroby. Kobietom z podobną historią medyczną odradza się taką terapię. Jednakże każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując się z ginekologiem.

Terapia fitoestrogenami nie wywołuje działań niepożądanych

PRAWDA. Dotychczasowe badania kliniczne przeprowadzone podczas studiów nad preparatami sojowymi zawierającymi fitohormony nie ujawniły żadnych działań niepożądanych będących efektem produktu.

W istocie fitoestrogeny wykazują lepszy profil bezpieczeństwa w porównaniu do HTZ (zero niekorzystnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy lub ryzyko nowotworów), a nawet mogą wpływać pozytywnie na parametry pamięci, poprawę nastroju czy ciśnienie tętnicze.

Po menopauzie na pewno przytyję

FAŁSZ. Co prawda wzrost masy ciała należy do grona tzw. objawów wypadowych menopauzy, ale nie jest związany z metabolizmem, lecz zmianami w układzie kostnym. Zmiany te nie dotykają wszystkich kobiet. Ponadto najczęściej objaw ten skutkuje wzrostem masy ciała o 1-2 kg (niezależnie od poziomu wagi przed menopauzą), a na zredukowanie takiego efektu pozwala odpowiednio dobrana dieta.

Przejdę menopauzę w tym samym wieku co moja matka

FAŁSZ. Co prawda menopauza w dużej mierze uwarunkowana jest genetycznie, ale nie jest to jedyny czynnik wpływający na moment wystąpienia ostatniej miesiączki. Wraz ze zmieniającym się otoczeniem na znaczeniu zyskują czynniki społeczne, np. styl życia, częstotliwość sięgania po używki itp. 

Jeżeli znasz jakieś inne obiegowe opinie dotyczące menopauzy i zastanawiasz się ile w nich prawdy, nie wahaj się do nas napisać. Na pewno uzupełnimy powyższą listę, rozwiewając Twoje wątpliwości.

Co to jest menopauza?

Objawy menopauzy

Najczęściej zadawane pytania

Zadaj pytanie specjaliście